لاجورد سنگ فراعنه

قبل از کشف یاقوت کبود،در دوران باستان لاجورد را به جای سفایر به کار میبردند.تا زمان قرون وسطی که کورندم آبی به این نام معروف شد.آنها معتقد بودند که لاپیس لازولی(لاجورد) میتواند تاثیر به سزایی در درمان تمامی بیماری های چشمی داشته باشد و بیشتر از هر سنگی مورد داد و ستد قرار میگرفت.

لاجورد در واقع مخلوط نزدیک به 15 کانی است و سنگی دگرگون شده لقب دارد و در ترکیبات آن میتوان به کانی های لازوریت،هایونیت،نوزلایت،سودالایت،کلسیت و پیریت اشاره کرد.

بهترین نوع آن از درصد کلسیت کمتری برخوردار است و در کشور افغانستان روسیه و شیلی وجود دارد.

باید عرض شود که البته هرچقدر میزان پیریت و یا همان لکه های طلایی و یا رگه های طلایی لاجورد بیشتر باشد ارزش آن بیشتر است.همچنین با ارزش ترین نوع لاجورد برای معدن منطقه بداخشان افغانستان است.

قبل از سال 1828 نقاشان این سنگ را خرد کرده و به عنوان رنگیزه در تهیه رنگ های مخصوص نقاشی استفاده میکردند.

همچنین در صنعت رنگرزی و بافندگی نیز کاربرد دارد.

این سنگ همانگونه که از تیتر آن پیداست در مصر باستان و در نزد فراعنه مصر کاربرد بسیاری داشته در حدی که در مقبره و مومیایی و وسایل فراعنه به وفور دیده میشود .

خواص درمانی:

لاجورد سنگ موازنه روحی است.این سنگ یک متعادل کننده باور نکردنی مخصوصا برای کودکان محسوب میشود که قابلیت روانی فوق العاده ای را از همان دوران اولیه زندگی خود نشان میدهد.

باعث تحریک هوشیاری و خودآگاهی و پالایش بصیرت معنوی میشود و در مجموع سنگ کاملا روحانی است.

این سنگ زمینه را برای قبول خود و پذیرش نعمت هایی که به او ارزانی شده است آماده میکند و به افراد کمک میکند به آگاهی معنوی برسد

این سنگ دارای قدرت محافظ است و همه حس های روحی و روانی را تحریک میکند و از همین رو بسیار ارزشمند است.

مصریان این سنگ را مقدس برمیشمردند.

این سنگ مخصوص به سخنوران و خوانندگان و صدا پیشگان و افرادی که در مجموع حرفه ای صحبت محور دارند هست بخاطر ارتباطش با گلو و چاکرای گلو.

ساختار بلوری:متفاوت

ترکیبات شیمیایی:لازوریت و دیگر کانی ها

وزن مخصوص:2.80

ضریب شکست نور:1/5(حد متوسط)

دوشکستی:ندارد

جلا:شیشه ای تا چرب

سختی:5.5

معمولا این سنگ به صورت سنگ های اماده صیقلی و رج شده برای دستبند و غیره موجود است،گاهی آنرا به صورت هرمی شکل میتراشند و نگین آنرا به صورت تراش ساده(دامله) و مسطح تراش میدهند.

و نمونه های راف(تراش نخورده)آن برای تزیین و دکور در بازار موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.