سنگ زبرجد و خواص آن

زبرجد یا پریدوت یکی دیگر از سنگ های قیمتی و باستانی اهالی خاورمیانه و خاور نزدیک است. این سنگ در علم زمین شناسی به کانی الیوین با رنگ سبز زیتونی شناخته می شود. این سنگ به خاطر رنگ خاص و زیبایش بسیار مورد توجه قرار گرفته و در جواهرات مختلفی به کار می رود. زبرجد بیشتر در رنگ های سبز زیتونی و زرد مایل به سبز یافت می شود. بزرگترین نگین زبرجد که تاکنون پیدا شده است وزنی معادل ۳۱۰ قیراط دارد و در موزه شهر واشنگتن نگهداری می گردد.

تاریخچه زبرجد، پریدوت : 

پریدوت از کلمه عربی(فاریدات ) بمعنی جواهر گرفته شده است. در قرن هیجدهم فرانسوی ها اولین کسانی بودند که این سنگ سبز متمایل به زرد را پریدوت نامیدند. پریدوت تا قرن هیجده توپاز نامیده میشد. در ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، مصریان پریدوت را بعنوان جواهر استفاده میکردند و آن “جواهر خورشید” تصور میشد. این باور وجود دارد که جهت گسترش مقاومت کامل و نیروی جادویی اش، آن باید در طلا بکار رود. پریدوت سنگ تولد ماه مرداد است و به سومین سالگرد ازدواج اختصاص داده میشود.

دو ویژگی مهم پریدوت: یکی ظاهر نرم پریدوت به علت دوتایی قوی صفحات پشتی بر اساس بیرفرنژانس بالا است. همچنین برای پریدوت عادی است که ادخال های زنبق آبی ( Lily Pad) داشته باشد. اینها ادخال های طبیعی در سنگ هستند که به ساختار های زنبق آبی داخل سنگ ظاهر می شوند. بسیار نادر است که اینها را در سنگ سبزی غیر از پریدوت دیده شود. هر دو مورد بالا نشانه های کلیدی برای شناسایی پریدوت با استفاده از یک لوپ می باشد.

معادن آن در آریزونا،هاوایی،تانزانیا،چین،ویتنام و اسپانیا وجود دارد.

جالب است بدانید زبرجد هاوایی دارای درونگیر هایی با ترکیبات بنزین است!

زبرجد در روایات : 

از حضرت امام رضا(ع) منقول است که انگشتر زبرجد در دست کردن، موجب آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد.
منبع :حلیه المتقین، چاپ هفتم/۱۳۹۰

خواص درمانی:

افراد خاصی که می‌خواهند از صدای رسا در سخنرانی و خوانندگی استفاده کنند این سنگ را پیشنهاد می‌کنیم.

برطرف کننده گرفتگی صدا، فعال کردن معده، فعال کننده غدد هیپوفیز و محرک در سیستم‌های عصب سمپاتیک، سردردهای میگرنی و ناراحتی‌های پوستی و اگزما و آکنه.

چاکرای زبرجد: برای چاکرای قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در مورد زبر جد آبی برای چاکرای پیشانی و گلو مورد استفاده می‌باشد.

سنگی فوق العاده قوی جهت ازبین بردن غم، چنانچه زبرجد را بر روی سینه قرار دهید غم، افسردگی، نفرت و حسادت را از دل و روح پاک می کند.

چنانچه زبرجد همراه داشته باشید، جهت افزایش برکت و ثروت تاثیر زیادی دارد.

برای صاحب اش شانس و اقبال خوب می آورد.

ساختار بلوری:راست لوزی

ترکیبات شیمیایی:سیلیکات منیزیوم و آهن

وزن مخصوص:3.34

ضریب شکست نوری:1/64-69

دوشکستی:0/036

جلا:شیشه ای تا چرب

سختی:6.5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.