آکوآمارین چیست؟

سنگ آکومارین گنجینه دریا:

در افسانه های باستانی از سنگ آکوآمارین به عنوان گنج پریان دریایی یاد می کردند, نام این سنگ زیبا و الهام بخش از یک واژه لاتین “AQUA” به معنای آب دریای شیرین گرفته شده است این نام به خاطر رنگ آرامش بخش و اقیانوسیه این سنگ بر آن نهاده شد است، همچنین در گذشته دریا نوردان بر این باور بودند که همراه داشتن این سنگ آنها را از طوفانها و حوادث دریایی حفظ می کند.

معادن موجود این سنگ در سراسر دنیا کشورهای استرالیا, میانمار, چین, کنیا, ماداگاسکار, هند, موزامبیک, نامیبیا, نیجریه  زیمباوه, پاکستان و چندین نقطه از آمریکا اما بیشترین محل استخراج آن کشور برزیل می باشد هند نیز اخیرا یکی از بزرگترین تامین کنندگان این سنگ منحصر به فرد شناخته شده است.

آکوآمارین یکی از ارزشمند ترین عناصر باستانی در جهان به شمار می آید, در سال 1910 بزرگترین آکوامارین جهان در برزیل با وزن تقریبی 243 پوند یافت شد. سپس آن را به سنگ های کوچکتر تقسیم کردند که این سنگ های کوچک بیش از 200.000 قیراط وزن داشتند.

طیف رنگی سنگ آکوآمارین بسیار محدود است این سنگ در طیف های آبی تا سبز یافت می شوند اما نوع خالص تر این گوهر که ارزش بالایی نیز دارد به رنگ آبی است هر چند که رنگ غالب بر این سنگ آبی متمایل به سبز روشن می باشد, رنگ سبز- آبی و یا آبی متمایل به سبز از انواع ضعیف تر این سنگ ها هستند که در طبیعت یافت می شود.

برخی از آکوامارین ها دارای پدیده چند رنگی هستند وهنگامی که شما آن را در دستتان حرکت دهید طیف های رنگی متفاوتی را مشاهده می کنید, این نوع از آکوامارین ها بی رنگ و یا آبی پر رنگ هستند.

این سنگ آز درجه شفافیت بالایی برخوردارند اگر مقدار کمتری آب در سنگ آکومارین وجود داشته باشد شفافیت خود را از دست داده و کدر دیده می شود. در برخی از کریستال های آکومارین میزان چشمگیری از ناخالصی وجود دارد که به شکل شیار های موازی هستند و تو خالی می باشند, سنگ تراشان این نوع از آکوآمارین را به صورت تراش نخورده باقی می گذارند تا پدیده چشم گربه آن روئیت شود.

خواص درمانی:

سنگ آکوآمارین نماد عنصر آب است, آکوآمارین برای پاک کردن احساسات منفی و برقراری ارتباط با دیگران بسیار مفید می باشد, انرژی موجود در این سنگ الگوهای احساسی را به سطح بالایی می رساند این سنگ به الگوهای روابط بهتر, محبت و عشق اجازه بروز می دهد.

آکوآمارین به کاهش خشم و ترس بیش از حد و عذاب از یادآوری اتفاقات تلخ گذشته نیز کمک می کند.

از آنجایی که در گذشته هر سنگی را نماد یکی از سیارات کیهانی می دانستند سنگ آکوآمارین را به سیاره نپتون نسبت داده اند و یکی از سنگ های ماه تولد اسفند می باشد.

آکوآمارین در باور های قدیمی:

اسطوره ها و افسانه های زیادی در رابطه با سنگ آکوآمارین وجود دارد که در زیر به برخی از آنها می پردازیم:

رومیان باستان معتقد بودند که اگر شکل یک قورباقه را بر روی سنگ آکوآمارین حکاکی کنیم میتوانیم آن را برای آشتی دادن دشمنانمان به کار ببریم, یکی دیگر از افسانه های رومی اظهار دارد که آکومارین عشق را جذب کرده رومیان و یونانیان آکوآمارین را یک جواهر دریایی شناخته اند و همراه داشتن آن را هنگام سفر های دریایی برای ایمن بودن در طوفانی ضروری می دانستند.

سومری ها, مصریان و عبری ها نیز به شدت از سنگ آکوآمارین استقبال میکردند و آن را نمادی از شادی و جوانی می دانستند.

در مسیحیت نیز این آسنگ را با سِنت توماس شناختند, او به سفرهای دریایی طولانی ای می رفت و از این سنگ برای نجات خود از طوفان های دریایی سهمگین استفاده میکرد.

ویلیام لانگلند در کتاب چشم اندازهای پناه گاه ها و هواپیما از سنگ آکوآمارین به عنوان پاد زهر برای سم اشاره کرد این موضوع در سراسر اروپا شناخته  شده بود از آنجایی که در آن زمان مسمومیت زیادی وجود داشت این سنگ قیمتی نیز به همین منظور بین مردم متقاضی داشت.

ساختار بلوری:شش وجهی

ترکیبات شیمیایی:سیلیکات بریلیوم و آلومنیوم

وزن مخصوص:2.69

ضریب شکست نوری:1/57-58

دوشکستی:0/006

جلا:شیشه ای

سختی:7.5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.